Courteney Cox

www.zapobiec.com.pl

Courteney CoxUrodzona 15 czerwca 1964 roku w Birmingham w stanie Alabama, jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Wychowała się w Birmingham, jest byłą modelką, podpisując kontrakt z Ford Modeling Agency, wkrótce po tym jak ukończyła studia. W niedługim czasie ta oszałamiająca brunetka zaczęła się pojawiać na okładkach magazynów oraz w reklamówkach telewizyjnych.
W 1984 zadebiutowała jako aktorka, w dramacie pod tytułem „As the World Turns”, jednak największą sławę przyniósł jej udział w teledysku Bruce’a Springsteena – Dancing in the Dark, wyreżyserowanego przez Briana DePalmę.
Cox wysławiła się tym, iż została pierwszą osobą która w telewizji użyła słowa „okres”, biorąc w 1985 roku udział w kampanii tamponów Tampax.
Tuż przed debiutem „Przyjaciół”, Courteney wystąpiła razem z Jimem Carreyem w filmie „Ace Ventura: Pet Detective” oraz w jednym odcinku „Seinfeld”
W tym samym roku, Cox została poproszona o wzięcie udziału w castingu dla roli Rachel Green w nowym sitcomie „Przyjaciele”, jednak zamiast tej, otrzymała rolę Monicy Geller.
Rola ta okazała się dla Courteney przełomowa, odtwarzając rolę Monicy przez 10 sezonów, aż do roku 2004.
Według Księgi Rekordów Guinnessa, Cox wraz ze swoimi koleżankami z planu stały się najlepiej opłacanymi aktorkami telewizyjnymi w historii, inkasując okrągły milion dolarów za odcinek, w finalnym – 10 sezonie „Przyjaciół”.

www.minimieszkanie.com.pl