David Schwimmer

www.crosspoint.com.pl

David SchwimmerUrodzony 11 grudnia 1966 roku w Astorii, Schwimmer wychował się w południowej Kalifornii, gdzie chodził do słynnej Beverly Hills High School.
Następnie przeniósł się do Chicago, aby podjąć studia na Uniwersytecie Północno-Zachodnim.
Początkowo zastanawiał się nad podążeniem drogą rodzinnej tradycji i zostaniem prawnikiem, jednak pozostał przy aktorstwie.
Po ukończeniu nauki na uniwersytecie, Schwimmer był dośwoiadczonym aktorem teatralnym, i założył wspólnie ze swoimi kolegami aktorami „Lookingglass Theatre Company”.
Schwimmer był bardzo zaangażowany w działanie trupy, występując lub reżyserując wiele z ich produkcji.
W 1989 roku podjął jedną z kilku prób dostania się do Hollywood, kiedy to otrzymał rolę zabójcy w thrillerze telewizyjnym pod tytułem „A Deadly Silence”.
Było to dla niego niemiłe doświadczenie, i młody aktor wrócił do rzeczywistości „Lookingglass”.
Jednak czar Hollywood miał wpływ na Schwimmera, i powrócił on aby wystąpić gościnnie w kilku serialach telewizyjnych.
Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych wczesnych kreacji telewizyjnych była rola narzeczonego Olivii D’Abo w „Cudownych latach”. Grając w „NYPD Blue” zebrał niepochlebne recenzje za rolę prawnika wykraczającego poza granice prawa.
Jego następna przygoda z telewizją również nie została pozytywnie przyjęta, kiedy to ponownie zebrał niepochlebne recenzje za swoją rolę w serialu „Monthy”. Sitcom został zdjęty z anteny zanim zdążył się na dobre rozkręcić. Schwimmer przysiągł sobie, iż nigdy już nie zagra w żadnym sitcomie komediowym.
Pomimo swojej wcześniejszej przysięgi, Schwimmer niechętnie zaakceptował rolę Rossa w serialu „Przyjaciele”, rolę która została napisana specjalnie dla niego.
Serial, opowiadający perypetie grupy przyjaciół stał się natychmiastowym hitem, a postać wykreowana przez Schwimmera nadała mu status gwiazdy.