Matt LeBlanc

www.dojrzalacera.com.pl

Matt LeBlancMatt LeBlanc urodził się 25 lipca 1967 roku w Newton, w stanie Massachusetts, i jest najbardziej znany ze swojej roli Joeya Tribbianiego w serialu „Przyjaciele” oraz „Joey”
Matka Matta jest włoszką, a ojciej jest mieszanką irlandczyka, holendra, anglika oraz francuza.
Jego nazwisko, LeBlanc, po francusku oznacza „biały”, a postać którą odtwarzał w „Przyjaciołach” ma włoskie nazwisko.
Kiedy był dzieckiem, bardzo interesował się motocyklami, nawet bardziej niż aktorstwem. W wieku 8 lat otrzymał swój pierwszy motocykl, od razu startując w wyścigach.
Pomysł ten nie spodobał się jego matce, i wpłynęła na niego aby znalazł sobie inne zainteresowanie. Nauczył się stolarstwa.
Kiedy w 1985 roku ukończył lokalną szkołę średnią Newton North High School, zapragnął zrobić karierę w Nowym Jorku. Od roku 1987 zaczął pojawiać się w wielu reklamówkach, co spowodowało iż stał się rozpoznawalny. Udało mu się reklamować wiele produktów, a jedna z reklamówek w której brał udział zdobyła nawet nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu w Cannes w roku 1987.
W rok później otrzymał swoją pierwszą rolę, jako Chuck Bender w serialu „TV 101”. Wkrótce potem przeprowadził się do Los Angeles, gościnnie występując w „Red Shoe Diaries”.
Jego kariera filmowa nie jest tak okazała jak telewizyjna, produkcje w któych zdarzyło mu się wystąpić, takie jak: „The Killing Box”, „Ed” czy „Lookin’ Italian” przeszły bez większego echa.
W roku 1994 wbił się w świadomość milionów, oglądających najbardziej wówczas popularny serial na świecie „Przyjaciele”. Występował tam przez 10 lat, grając Joeya Tribbianiego, podrywacza który nie dba o nikogo oprócz piątki swoich znajomych.
Emisja „Przyjaciół” zakończyła się w roku 2004, a Matt przyjął rolę w „Joey”, jedynym serialu-potomku po „Przyjaciołach”.
Podczas swojej gry w „Przyjaciołach” otrzymał niezliczone ilości nominacji do różnych nagród, wygrywając 3 z nich. Matt ożenił się z Melissą McKnight w maju 2003 roku, po tym jak byli zaręczeni przez 5 lat.